Zuzanna Sitarska

autor biogram dyplom

3 Bajki, 5 gier

„− Mamo? Opowiedz mi bajkę – powiedziałam wiercąc się na ciasnym siedzeniu w autokarze.

− Bajkę? – zastanowiła się mama. – A o czym?

− O… – mój wzrok padł na szarego, pluszowego rekina, z którym

nigdy się nie rozstawałam – o Rekinku…”

3 Bajki 5 gier to książka, której idea towarzyszy mi od wielu lat. Punktem wyjścia było zachęcenie rodziców do wspólnego czytania z dziećmi. Ilustracje w formie gier planszowych zapraszają do spędzenia ze sobą czasu na dobrej zabawie.

Teksty bajek powstały w oparciu o historie, które opowiadała mi w dzieciństwie mama, a choć przeszły one kilka zmian, nim osiągnęły końcowe (obecne) wersje, to nadal są mi bardzo bliskie.

Forma

„Forma – może być terminem użytym w znaczeniu cech fizycznych, oznacza także pewne cechy psychiczne, charakteryzujące zarówno człowieka jak i wszelkie inne rzeczy znajdujące się w jego środowisku.”

www.cotojest.info/forma_637.html

Przestrzeń pracowni, choć idealna do ekspozycji prac, zawsze była dla mnie zbyt rozległa i anonimowa. Z zachwytem patrzyłam, jak kolejne wystawy nadawały jej bardziej indywidualny charakter. Sama jednak nie byłam w stanie „zawładnąć” jej przestrzenią w taki sposób, by odzwierciedlała mnie i moje grafiki. Ciągłe poszukiwanie własnego języka obrazowania i poznawanie nowych możliwości technicznych powodowało, że każdy z moich projektów był osobnym bytem, niepodobnym do poprzednich. Kiedy na VI roku zaczęłam eksperymentować z formami przestrzennymi, zrozumiałam, że jest to właściwy kierunek moich dążeń.

Forma jest nie tylko wynikiem zmagań z materią graficzną, przestrzenią wystawienniczą, ale i z samą sobą. Jest językiem, którym chciałabym, żeby przemawiały moje grafiki – na pierwszy rzut oka nieskomplikowanym, korzystającym z podstawowych elementów. Jednak po dłuższej chwili można dostrzec jego całą złożoność i różnorodność.

(ur. 1992)
Studiowała na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 2011–2016. Stypendium Rektora ASP dla najlepszych studentów (2013/14 i 2015/16). Zajmuje się ilustracją, grafiką warsztatową i rysunkiem. Uczestniczka wystaw zbiorowych: Noc Muzeów, Wydział Grafiki ASP w Warszawie (2015); Muskau Art Project – W poszukiwaniu tożsamości miejsca, Dom Kawalerski w parku Mużakowskim, Bad Muskau (Niemcy; 2015); Figurama 15, Plzeń i Kuks (Czechy), Wrocław (2015).